canan
17 آذر 1401 - 09:48

سفیر روسیه: آمریکا و ناتو در امور داخلی عراق مداخله می‌کنند

سفیر روسیه در عراق تصریح کرد با این که رسماً اشغالگری در این کشور غرب آسیا وجود ندارد، اما ایالات متحده و ناتو در امور داخلی بغداد مداخله می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «البروس کوتراشف» سفیر روسیه در عراق امروز (پنجشنبه، 8 دسامبر) در مصاحبه با خبرگزاری روسی «ریانووستی» تأکید کرد که ایالات متحده و نیروهای ناتو در حال مداخله در امور داخلی عراق هستند.

وی تصریح کرد در حالیکه عراق به دست آمریکا و ناتو اشغال نشده است اما آن‌ها در امور داخلی این کشور غرب آسیا مداخله می‌کنند.

سفیر روسیه در عراق در ادامه تصریح کرد که ناتو در حال پیشبرد یک مأموریت باصطلاح مستشاری در عراق است و تمامی مردم عراق با حضور ایالات متحده در ظرفیت فعلی مخالف نیستند.

کوتراشفدر این خصوص گفت: «با این حال، اوضاع در این کشور بسیار مبهم است. هیچ‌گونه اشغالگری به شکل مطلق وجود ندارد اما مداخلاتی در امور داخلی وجود دارد که هدف آن ممانعت از همکاری عراق با آن‌هایی است که از واشنگتن و متحدان این کشور ناراضی هستند».

مأموریت ناتو در عراق رسماً در ژوئیه ۲۰۱۸ آغاز شد و بنا بر اطلاعات رسمی،‌ مأموریت آن منحصراً‌ مشارکت در آموزش نیروهای امنیتی عراق تحت کنترل مستقیم دولت بغداد است و در عین حال، نیروهای ناتو در عملیات‌های نیروهای عراقی مشارکت نمی‌کند.

با این حال طبق گزارش ریانووستی، ائتلاف ناتو مأموریت آموزش نیروهای امنیتی در عراق را در پی حمله تروریستی نظامیان آمریکایی به فرودگاه بغداد در ژانویه ۲۰۲۰ و به شهادت رسیدن سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران به حالت تعلیق درآورد و بغداد تصریح کرد که شکل جدید همکاری با ناتو باید به شیوه‌ای باشد که به حاکمیت عراق احترام گذاشته شود.

در آوریل ۲۰۲۰، وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در جریان یک ویدئو کنفرانس، با توسعه مأموریت در عراق موافقت کردند و به خصوص به توافق رسیدند که مأموریت ناتو، آموزش افسران درجه دار، سربازان و پلیس فدرال عراق باشد.
پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 901494