canan
10 دی 1401 - 14:40

علائم مبتلایان سویه‌های جدید کرونا/ پزشک متخصص: دگزامتازون در موارد خفیف تزریق نشود

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: گلودرد شدید، تب، درد عضلانی، درد مفاصل، سرفه خشک و سرفه توأم با درد خلط، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه و در نوع شدید تنگی نفس و افت فشار اکسیژن خون از جمله علائم و نشانه‌های بالینی غالب بیماران مبتلا به سویه‌های جدید اُمیکرون شامل BQ.1 و XBB است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، موارد ابتلا به زیر سویه‌هایBQ.1 و XBB در ایران مشاهده شده است، طبق گفته سخنگوی وزارت بهداشت؛ سه مورد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اُمیکرون که در بسیاری کشورهای جهان شایع است، در کشورمان مشاهده شد که از این سه مورد، دو نمونه مربوط به زیرسویه BQ.1 و یک مورد مربوط به زیرسویه XBB است.

سیاوش وزیری استاد و متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این خصوص به خبرنگار فارس، گفت: امروزوه ورود و ابتلا به کرونا با زیرسویه‌ها اُمیکرون، بی. کیو. وان (BQ.1) و ایکس. بی. بی (XBB) با روش‌های تشخیص مولکولی به اثبات رسیده است.

وی ادامه داد: علائم و نشانه‌های ناشی از ابتلا به این زیرسویه‌ها تقریبا مشابه سایر زیرسویه‌های است که قبلا وجود داشته است، ولی بسیاری از بیماران از گلودرد شدید شاکی هستند که بعد از آن تب، درد عضلانی، درد مفاصل، سرفه خشک و سرفه توأم با درد خلط،  آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه و در نوع شدید تنگی نفس و افت فشار اکسیژن از جمله علائم و نشانه‌های بالینی غالب بیماران است.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: بهتر است اگر کسی این عوامل را دارد احتمال ابتلا به این زیرسویه‌ها که وارد کشور شده را بدهد تا در صورت ضرورت با روش‌های تشخیصی ابتلا به عفونت کرونا مورد اثبات قرار گیرد.

وی با اشاره به سرعت انتقال بالای این زیرسویه‌ها، تصریح کرد: در شرایط معمول بیماری خفیف و متوسط نیازی به استفاده از داروهای ضدویروسی اختصاصی نیست حتی استفاده از دگزامتازون هم در فرم خفیف تا متوسط مورد نیاز نیست و معمولا در فارز دوم که ایمنی است و در بیماران مبتلا به فرم شدید و بحرانی که در بیمارستان بستری می‌شوند استفاده از کورتیکواستروئیدها مورد توجه قرار می‌گیرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پایان، پادآور شد: استفاده وسیع از کورتون‌ها در بیماران سرپایی به هیچ وجه در منابع علمی مورد تأکید قرار نگرفته است. 

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 945640