canan
06 اسفند 1401 - 20:49

٢٨ درصد از اراضی زراعی فارس سند دار شدند

شیراز- معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بیش از ٩٨٧ هزار هکتار اراضی در فارس وجود دارد که ٢٨٠ هزار هکتار از این اراضی سند دار شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن بابایی بعد از ظهر شنبه در جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال فارس بیان کرد: بیش از ١٠ میلیون و ٢٠٨ هزار هکتار از عرصه‌های ملی در فارس قرار دارد که ٩٩ درصد از از این اراضی تثبیت شده‌اند.

بابایی ادامه داد: طی دو ماه گذشته ٩٠٠ هزار هکتار اراضی مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی با دخالت مقامات قضائی و اجرایی حل و فصل شد.

وی با اشاره به اینکه استان فارس جزو استان‌های پهناور در عرصه‌های ملی و زراعی است، بیان کرد: ٩٨٧ هزار هکتار از اراضی زراعی در استان فارس قرار دارد که ٢٨٠ هزار هکتار معادل ٢٨ درصد این میزان، سند دار شده‌اند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در قانون دیده شده است، حدنگاری ١٠٠ درصدی از اراضی زراعی در کشور است و امید است بتوان تمامی اراضی کشور را خودنگاری و دارای سند کرد.

معاون قوه قضائیه با بیان اینکه در دیدار مسئولان عالی قضائی با مقام معظم رهبری، ایشان بر اجرای قانون حدنگاری تاکید کردند، ادامه داد: قانون حدنگاری، سال ٩٣ تصویب و مقرر شد که در بازه زمانی پنج ساله تمام اراضی در لایه‌های مختلف حدنگاری شوند اما بنا به دلایل مختلف از جمله نبود اعتبارات و عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها این مهم عملیاتی نشد.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور بیان کرد: سازمان ثبت اسناد، مسئولیت خودنگاری تمامی اراضی کشور را بر عهده داشته و هیچ دستگاهی مسئولیتی موازی در این بخش ندارد.

بابایی اضافه کرد: بر اساس اعتباراتی که گرفتیم همه مدیران واحدهای ثبتی موظف شدند برای عرصه‌های استان در لایه‌های مختلف نقشه تهیه و در صورت قدیمی بودن، آن را به روز رسانی کنند.

او با بیان اینکه برای حدنگاری ١٠٠ درصدی چاره‌ای جز صدور سند برای اراضی خرد شده نداریم، اضافه کرد: در استانی مانند فارس با پهنه ٩٨٧ هکتاری زراعی، در صورت اتمام حدنگاری، انقلاب بزرگی خواهد شد که البته با وجود پتانسیل‌های این استان امکان پذیر است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1057105