canan
24 دی 1401 - 14:48

یادداشت| ملاقادر قادری، مجاهدی وحدت‌جو و اهل گفت‌وگو

ملاقادر قادری، امام جمعه شهرستان پاوه؛ متفکری عمل‌گرا، عمل‌گرایی عالم، عالمی مجاهد، مجاهدی سیاستمدار و البته تبیین‌گر. کسی که سالیان متمادی مرکز ثقل وحدت و مردم‌داری در منطقه اورامانات بوده است.

خبرگزاری فارس؛ یادداشت- علی‌رضا شهرستانی، استان کرمانشاه در گذارنای تاریخ، همواره مهد فرهنگ، اندیشه‌ورزی بوده است، این عناصر شکوهمند به یُمن وجود بزرگان استان به عنوان بیرق بیداری، همواره در اهتزاز است. عنوان پرافتخار «سینۀ ستبر و چهرۀ زیبای ایران اسلامی» که در کلام حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)- در سفر تاریخی به استان کرمانشاه- بیان شد، بدون شک مبین وجود خردمندانِ خداجوی استان است که ملا قادر قادری یکی از آنان است.

ملاقادر قادری، امام جمعه شهرستان پاوه؛ متفکری عمل‌گرا، عمل‌گرایی عالم، عالمی مجاهد، مجاهدی سیاستمدار و البته تبیین‌گر. کسی که سالیان متمادی مرکز ثقل وحدت و مردم‌داری در منطقه اورامانات بوده است. تبیین‌گری که بیش از چهل‌سال، نماز وحدت‌آفرین و عبادی سیاسی جمعه شهرستان پاوه، توسط وی اقامه شده تا همواره ناکامی استکبار در این منطقه حساس را به همراه داشته باشد. عملگرای عالم نامی است برازنده او که همواره در راستای جهاد تبیین کوشیده است.

در سخنان تاریخی حضرت آقا دو مشخصه عمده ذکر شده است که پرچم  پرافتخار مردمان متدین شهرستان پاوه را در اهتزار نگه داشته است؛ «دین‌داری، پایبندی به معرفت دینی و روشنفکری مردم منطقه» و «حضور عالم مجاهد جناب ماموستا قادری، روحانی عالم و روشنفکر که این جور روحانی در این دوران حساس به کار مردم می‌آید.» بر همین مبنا، اگر می‌بینیم مردم پاوه در طول این سالیان انقلاب و حتی قبل از انقلاب به تدین، تمدن و تشخص اشتهار دارند، یکی از مهم‌ترین عوامل آن، نتیجه مدیریت و راهبری این عالم پارسا و حکیم دوراندیش است که توانسته مبسوط الید، هم در فرهنگ‌سازی منطقه پیشگام باشد و هم استعدادهای باالقوه مردم و خصوصا جوانان را با بسترسازی مناسب به منصه ظهور برساند.

در طول پیروزی انقلاب اسلامی برنامه فرهنگی نماز جمعه در این، شهرستان به امامت این عالم مجاهد برگزار شده، که تأثیر شگرف خطبه‌های عالمانه و آگاهی بخش آن، ابعاد عبادی و سیاسی نماز را متجلی کرده است. برآیند این سخنان، بسط و گسترش فرهنگ دینی و رایحه مسلمانی و ایمان و ایقان درفضای منطقه و ناکامی همیشگی استکبار از پیشبرد اهدافش در این سرزمین بوده است. او مجاهدی است که همواره کوشیده است، زبان گویای مردم این منطقه ولایتمدار، علی‌الخصوص مستصعفین باشد و همواره کوشیده است چهره محرومیت را از این منطقه بزداید. 

وی در این مسیر، بارها و بارها مورد هتک حرمت، بدخواهان قرار گرفت و به کرات توسط ایادی استکبار مورد تهدید واقع شد، اما هیچکدام از این هجمه‌ها نتوانست اراده پولادین و منش انقلابی و جهادی ایشان را تحت‌الشعاع قرار دهد. «عاشق سرگشته را از گردش دوران چه‌باک؟ موج دریا دیده را از شورش طوفان چه‌باک‌؟» رفتار و منش او در برابر این هجمه‌ها مرا، به یاد نوشته معروف علامۀ شهید مرتضی مطهری «دربارۀ قطار در حال حرکت» انداخت.

شهید مطهری در کتاب «حق و باطل» جملاتی به این مضمون نوشته‌اند: از کودکی همیشه این سوال برایم مطرح بود که، چرا قطار تا وقتی ایستاده است کسی به او سنگ نمی‌زند و حتی بزرگی و هیبتش را تکریم و تعظیم می‌کنند... اما وقتی قطار به راه افتاد سنگباران می‌شود.... این برایم سؤال بود تا وارد اجتماع شدم و فهمیدم تا آدمی ساکت است مورد تعظیم و تبجیل است، اما همین‏که به راه افتاد و یک قدم برداشت نه تنها کسی کمکش نمی‏‌کند بلکه سنگ است که به طرف او پرتاب می‌‏شود...

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 976411